Ett förbund för alla klättrare

I vårt förbund gillar vi att vara olika. Vi älskar våra sporter och en livsstil nära naturen. Vi förenas av bergen, klipporna och väggarna, av att lösa problem och samla upplevelser. Vi värnar Sveriges fantastiska landskap och tar oss upp. Tillsammans.

Gå med i styrelsen

Har du kraft att vara med och utveckla Klättersverige?

Kliv in i valberedningen

Vill du förbereda valet av förbundets styrelse?

Våra klubbar

För Svenska Klätterförbundet betyder klubbarna och medlemmarna allt. I dag finns ett 80-tal klätterklubbar i landet.

Klätterförsäkringen

Alla medlemmar i Svenska Klätterförbundets klubbar får en försäkring. Dessutom får du som medlem tillgång till ”Råd och vård”, en bra tjänst från Folksam.

Engagera dig!

Har du driv? Kunskap att dela med dig av? Lust att lära? Ditt engagemang behövs i den lokala klubben eller i Svenska Klätterförbundet centralt.

Kontakta kansliet

Emma Borggrén-Franck

Generalsekreterare

emma.borggren@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 23

Janna Holmqvist

Kommunikation & anläggning

janna.holmqvist@klatterforbundet.rf.se
070-445 04 38

Patrik Klevback-Blom

Landslag, tävling & träning

patrik.blom@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 24

Andreas Enqvist

Information & access

andreas.enqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 21

Johanna Wernqvist

Utbildning & friluftsliv

johanna.wernqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 22

Eva Rimnäs

Utbildningsadministration

eva.rimnas@klatterforbundet.rf.se
070-356 27 05

Andreas Gustafsson

Verksamhetsutvecklare

andreas.gustafsson@klatterforbundet.rf.se
072-232 61 99

Andreas Andersson

Nyhetsredaktör (frilans)

andreas.andersson@klatterforbundet.se