Hitta din klätterklubb

Som klättrare är du medlem i en klubb, som i sin tur är ansluten till Svenska Klätterförbundet. På den här sidan presenterar vi alla våra medlemsklubbar.

Kort om medlemsskapet

Ett medlemskap i Svenska Klätterförbundet går alltid via en klubb. Du blir medlem per kalenderår och ansluter dig hos den lokala klubben. Som medlem får du ett antal förmåner, bland annat en olycksfallsförsäkring och rabatter hos bland annat Addnature och Outnorth. Priset för medlemsskapet styrs av respektive klubb.

Våra medlemmar stöttar svensk klättring. Ju fler medlemmar, desto större kraft har vi som förbund. Den kraften, styrkan och energin ger oss chansen att kämpa för ett bättre Klättersverige, med fler möjligheter att utöva vår sport på ett bra sätt – ute såväl som inne.

Hör gärna av dig till förbundskansliet om du saknar någon klubb i listan.

Västmanlands län

Gotlands län

Kronobergs län

Kontakta kansliet

Emma Borggrén-Franck

Generalsekreterare

emma.borggren@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 23

Janna Holmqvist

Kommunikation & anläggning

janna.holmqvist@klatterforbundet.rf.se
070-445 04 38

Patrik Kleveback-Blom

Landslag, tävling & träning

patrik.blom@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 24

Andreas Enqvist

Information & access

andreas.enqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 21

Johanna Wernqvist

Utbildning & friluftsliv

johanna.wernqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 22

Eva Rimnäs

Utbildningsadministration

eva.rimnas@klatterforbundet.rf.se
070-356 27 05

Andreas Gustafsson

Verksamhetsutvecklare

andreas.gustafsson@klatterforbundet.rf.se
072-232 61 99

Andreas Andersson

Nyhetsredaktör (frilans)

andreas.andersson@klatterforbundet.se