Aktuella tävlingar

Här presenterar vi aktuella och kommande tävlingar, svenska och nordiska mästerskap.

Svenska mästerskap 2022

Höst

SM/JSM Lead, 8 oktober, Uppsala Klätterklubb, Klättercentret Uppsala

Nordiska Mästerskap 2022

NM/JNM Lead, 24 september, KiipeilyAreena Ristikko, Helsingfors, Finland

Läs mer om uttagningar till nordiska mästerskap.

Tävlingsplanering 2023

Svenska mästerskap

SM Boulder, våren 2023 (arrangör ej klar!)
JSM Boulder, våren 2023 (arrangör ej klar!)

SM Lead, SM-veckan 27 juni – 2 juli 2023, Umeå, IKSU Klättring
JSM Lead, hösten 2023 (arrangör ej klar!)

Nordiska mästerskap

NM/JNM Boulder, Norge, Våren 2023 (mars/april)
NM/JNM Lead, Danmark, Hösten 2023 (november/december)

Tävla för Sverige – bli landslagsatlet

Vi är alltid intresserade av nya talanger. Har du ambitioner om en internationell karriär inom tävlingsklättring? Varmt välkommen att ansöka – vi antar nya atleter inför varje tävlingssäsong. Kontakta vår förbundskapten, Björn Strömberg, för mer information.

Kontakta kansliet

Emma Borggrén-Franck

Generalsekreterare

emma.borggren@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 23

Janna Holmqvist

Kommunikation & anläggning

janna.holmqvist@klatterforbundet.rf.se
070-445 04 38

Patrik Kleveback-Blom

Landslag, tävling & träning

patrik.blom@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 24

Andreas Enqvist

Information & access

andreas.enqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 21

Johanna Wernqvist

Utbildning & friluftsliv

johanna.wernqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 22

Eva Rimnäs

Utbildningsadministration

eva.rimnas@klatterforbundet.rf.se
070-356 27 05

Andreas Gustafsson

Verksamhetsutvecklare

andreas.gustafsson@klatterforbundet.rf.se
072-232 61 99

Andreas Andersson

Nyhetsredaktör (frilans)

andreas.andersson@klatterforbundet.se