Aktuella tävlingar

Här presenterar vi aktuella och kommande tävlingar, Svenska och Nordiska Mästerskap.

Tävlingsplanering 2022/2023

Planeringen för kommande år går nu framåt igen då restriktionerna har släppt. För närvarande har vi följande tävlingar preliminärt bokade. I januari 2022 släpper vi kalendern för 2023.

2022

Våren

  • Nordic Boulder Challange, 26-27 februari, Danmark
  • JSM Boulder, 5-6 mars, Västerviks Klättercenter, Västerviks Klätterklubb
  • NM/JNM Boulder, 19-20 mars, Grepp i Lerum, Lerums Klätterklubb
  • SM Boulder, 1-2 april, Klättercentret Västerås, Västerås Klätterklubb

Hösten

  • NM/JNM Lead, 10-11 september, Helsingfors, Finland

2023

  • SM Lead/Speed, Juni/Juli, SM-Veckan Umeå, IKSU

Kontakta kansliet

Emma Borggrén-Franck

Generalsekreterare

emma.borggren@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 23

Janna Holmqvist

Kommunikation & anläggning

janna.holmqvist@klatterforbundet.rf.se
070-445 04 38

Patrik Kleveback-Blom

Landslag, tävling & träning

patrik.blom@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 24

Andreas Enqvist

Information & access

andreas.enqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 21

Johanna Wernqvist

Utbildning & friluftsliv

johanna.wernqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 22

Eva Rimnäs

Utbildningsadministration

eva.rimnas@klatterforbundet.rf.se
070-356 27 05

Andreas Gustafsson

Verksamhetsutvecklare

andreas.gustafsson@klatterforbundet.rf.se
072-232 61 99

Andreas Andersson

Nyhetsredaktör (frilans)

andreas.andersson@klatterforbundet.se