Bli medlem i Svenska Klätterförbundet

Gör som tusentals andra klättrare – bli medlem i en klubb. Du får en klätterförsäkring och råd vid skador. Dessutom får du rabatter på klätterprylar, kläder och kurser. Varje medlemskap räknas.

Du som medlem får:
  • Idrottsförsäkring hos Folksam. Ett bra grundskydd om du skadar dig under träning eller tävling, utomhus och inomhus.
  • Tjänsten ”Råd och Vård för idrottsskador”. Telefonrådgivning och fysisk rådgivning hos läkare eller fysioterapeut.
  • Medlemsrabatter. Som medlem i en klätterklubb får du fina rabatter hos bland annat Addnature och Outnorth. Rabatterna gäller bland annat utrustning och kurser. Du hittar rabattkoderna genom att logga in på Mina sidor.
  • Möjlighet att påverka klättringen lokalt, regionalt och nationellt.
  • Chans att tycka till om förbundets inriktning.
  • Bli auktoriserad instruktör – om du vill.
  • … och, inte minst: Du bidrar till en hållbar utveckling av Klättersverige.

Bli medlem

Vill du bli en del av SKF? Anslut dig till en klubb! Vi har ett 80-tal klubbar från norr till söder.

Tillsammans stärker vi klättringen

Vi på Svenska Klätterförbundet satsar hårt på mycket. Vi arbetar med fyra extra prioriterade områden, där mycket ryms. De är access, utbildning, anläggning och elit.

Som medlem i en klätterklubb stöttar du givetvis din lokala klätterklubb, men även vårt arbete nationellt. Tack!

Klipp klätterkurs på Kullaberg
Klätterkurs vid Kullaberg i Skåne. Som klubbmedlem stöttar du bland annat förbundets arbete inom utbildning. Foto: Jonas Paulsson

Aktuellt

Kontakta kansliet

Emma Borggrén-Franck

Generalsekreterare

emma.borggren@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 23

Janna Holmqvist

Kommunikation & anläggning

janna.holmqvist@klatterforbundet.rf.se
070-445 04 38

Patrik Kleveback-Blom

Landslag, tävling & träning

patrik.blom@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 24

Andreas Enqvist

Information & access

andreas.enqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 21

Johanna Wernqvist

Utbildning & friluftsliv

johanna.wernqvist@klatterforbundet.rf.se
08-699 65 22

Eva Rimnäs

Utbildningsadministration

eva.rimnas@klatterforbundet.rf.se
070-356 27 05

Andreas Gustafsson

Verksamhetsutvecklare

andreas.gustafsson@klatterforbundet.rf.se
072-232 61 99

Andreas Andersson

Nyhetsredaktör (frilans)

andreas.andersson@klatterforbundet.se