Summering av den skidalpina säsongen 2025: En utmanande vinter

En snöfattig vinter satte käppar i hjulen för den skidalpina säsongen 2025 – tre deltävlingar ställdes in, men åtta kunde genomföras. Nu väntar utvärdering och nya förhoppningar inför 2026.

Keb Classic, Foto: Henrik Dahlstedt

Den gångna vintern bjöd på flera utmaningar – bland annat på grund av det snöfattiga året. Ett exempel är tävlingen vid Hammarbybacken, som skulle ha ägt rum den 9 februari men fick flyttas en månad framåt eftersom snön uteblev i backen.

Det var en väldigt speciell säsong. Det försvann mer än 50 centimeter snö på mindre än en vecka i Åre. Men vi har också haft svårt att få folk att anmäla sig i tid till tävlingarna, säger Daniel Knabäck, ordförande för skidalpina kommittén.

Skidalpina-kommittén hade ursprungligen planerat 11 deltävlingar i Sverigecupen under säsongen 2025. Men tre av dessa tvingades ställas in. David reflekterar och blickar mot framtiden:

Vi har aldrig tidigare behövt ställa in så många tävlingar. Under våren kommer skidalpina kommittén att sätta sig ner och utvärdera säsongen om varför det blev som det blev och vad vi kan göra till nästa säsongen.

Trots utmaningarna lyckades man till slut genomföra åtta deltävlingar. Totalt deltog 71 herrar och 21 damer i minst en tävling under säsongen. Två åkare utmärkte sig särskilt under säsongen: Ingrid Djurback, Dalarnas Klätterklubb och Tor Rönnerstrand, K4 Äventyssport som vann totalen i respektive klass.

Det är ännu för tidigt att säga exakt hur säsongen 2026 kommer att se ut – även vädret kommer att vara en avgörande faktor. Men förhoppningen från kommittén är att åter kunna arrangera 11 deltävlingar, med säsongsstart i början av december.

Utöver Sverigecupen planeras också tre svenska mästerskap under 2026. Ett av dessa är SM i sprint, som kommer att avgöras i Umeå under SM-veckan.

Skidalpina kommittén räknar med att komma med ett tävlingsprogram efter sommaren.