Sverige representerat i både lead-EM och para-EM i Laval

Den internationella lead-säsongen är i gång och till helgen väntar dubbla europamästerskap i Laval, Frankrike, där Sverige finns representerat i både para-EM och EM i lead. Flera svenska landslagsklättrare finns på plats när mästerskapen avgörs den 28-30 augusti.

Innsbruck, 24 juni 2025: Liv Wikman Gandré i världscupsfinal. Foto: Lena Drapella/IFSC

Till helgen riktas blickarna mot Laval i Frankrike, där både para-EM och EM i lead avgörs.

För svenska paraklättraren Liv Wikman Gandré innebär tävlingen en återkomst, efter att ha rehabiliterat en handledsskada. Med på plats finns även hennes tränare Emil Lundberg.

– Liv är inte tillbaka till hundra procent än, men det känns väldigt värdefullt att få komma ut och tävla igen. För oss handlar det lika mycket om att lära känna hela tävlingsprocessen tillsammans och fortsätta utveckla samarbetet som om själva resultatet, säger Emil. 

Para-EM genomförs den 28-29 augusti. Liv kommer tävla i klassen AU2 för klättrare med underarmsamputation eller motsvarande armnedsättning.

Samma helg avgörs även EM i lead, där Sverige representeras av Hannes Puman, Gabriel Kern och Albin Meyer.

Hannes, som har lång erfarenhet av internationella tävlingar, gör sin första tävlingsstart för säsongen i Laval. Gabriel och Albin har däremot redan hunnit samla tävlingserfarenhet genom flera internationella boulder tävlingar under året.

– Det har varit en intensiv säsong med många tävlingar. Det är alltid svårt för de atleter som direkt efter en bouldersäsong går över till lead. Givetvis för att de så länge fokuserat på boulder men också för att de tävlar mot andra atleter som bara tävlar i lead. Kul att Hannes är tillbaka efter en långvarig skada som gjort att han inte kan träna fullt. Vi har bra potential i laget och flera atleter har chans att nå fina resultat, säger Björn Strömberg, landslagscoach.

Tävlingsschema och resultat för både para-EM och EM finns på World Climbings hemsida. Den som vill följa tävlingarna kan också göra det via våra Instagram Stories, där uppdateringar publiceras under tävlingsdagarna.

Fler internationella starter väntar

Redan nästa vecka väntar nästa internationella uppgift när tio klättrare från landslagets utvecklingstrupp reser till ungdoms-Europacup i Imst, Österrike.

– Efter träningsläger, JSM och föreläsningar för truppen ska det bli kul att se dem få prova på en internationell leadtävling. Jag hoppas att tävlingen blir lärorik och ger atleterna en bra målbild att träna mot inför nästa säsong, säger Kristoffer Lindbäck, coach för utvecklingstruppen.

Kommande lead-tävlingar

Världscup i Koper, 4-5 september

Ungdoms-Europacup i Imst, 5-6 september

Ungdoms-EM i Augsburg, 19-20 september